Як зростуть тарифи на «комуналку»

 

Як зростуть тарифи на «комуналку»

Новини. Газета по-львівськи«Наша амбітна і всеосяжна програма реформування сектору енергетики, розпочата в 2014 році, знаменує собою рішучий розрив з минулим», – такими пафосними словами починається енергетична частина Меморандуму між Україною і МВФ, який є у розпорядженні наших журналістів.

Чому підняття тарифів на комунальні послуги під час фінансової кризи – це саме та реформа, якої так потребує країна?

Низькі тарифи, чи тарифи, що не забезпечують собівартість послуг і покриваються за рахунок держави, яка змушена дотувати збиткові енергетичні компанії, є уособленням радянського поняття «неефективність».

Наразі тарифи на газ для населення в Україні є одними із найбільш низьких у Європі. Наприклад, у Польщі 1 тис. кубометрів імпортного газу обходиться споживачеві приблизно у $700.

В Україні – до $90.

Доведення тарифів до ринкового рівня зменшить тиск на бюджет і розміри субсидіювання та стимулюватиме споживачів до заощадження. А розумна політика підтримки малозабезпечених убезпечить від соціального вибуху.

Вперше тарифи уряд підняв ще в 2014 році. Ключова мета нинішнього підвищення цін, яке буде суттєво більш відчутним, прописана у Меморандумі із МВФ. Це фінансове оздоровлення «Нафтогазу України», який є хронічно збитковим. Зараз збитковість НАКу становить 3,1% від ВВП країни, який за прогнозами Мінфіну, цього року становитиме 1,85 трлн грн.

Саме скрутне фінансове становище компанії, яку усі енергетичні експерти називають «чорною дірою» українського бюджету, було чи не головною темою для дискусій під час роботи в Україні місії МВФ. Учасники переговорів довгий час не могли дійти згоди стосовно того, як саме будуть підвищені тарифи. У підсумку, зупинилися на компромісному варіанті – тарифи на газ зростатимуть поступово.

«Протягом останніх чотирьох років вартість газу для побутових споживачів змінювалася несуттєво. Ця ціна на сьогоднішній день сягає приблизно 1300 гривень за тисячу «кубів». Вартість газу, який закуповується «Нафтогазом» за рахунок реверсу або з Росії становить 6000 тис. грн.

Крім газу, який купують на зовнішніх ринках, «Нафтогаз» використовує газ українського походження, який вже давно не коштує 350 гривень, про які всі говорять. «Собівартість за останні чотири роки істотно зросла. Крім того, потрібно враховувати вартість транспортування, податки і ренту, які платить «Укргазвидобування». – Каже міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин.

Чому для нинішнього уряду таким важливим є питання закриття дефіциту держмонополії? Річ у тім, що «Нафтогаз» є порочним замкненим колом, через яке в тому числі відбувається інфляція.

Як це виглядає на прикладі реального споживача? Населення сплачує за комунальні послуги (газ, гарячу воду, що її виробляють на теплостанціях; електроенергію, яку виробляють газові ТЕЦ тощо) менше, ніж вони насправді коштують.

«Нафтогаз» продовжує купувати дорогий ресурс в Росії та Європі. Виходить, що його видатки на купівлю сировини більші, ніж доходи, які він отримує за газ за нинішніх комунальних тарифів.

Дефіцит змушена покривати держава. В держбанках збільшується капітал за рахунок випуску урядом облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Їх фактично у примусовому порядку викуповують держбанки, які монетизують облігації через НБУ і видають кредити «Нафтогазу». Інакше кажучи, це – легалізована емісія грошей в країні. Наслідки всім відомі – зростання цін на все і вся, девальвація гривні.

Ще один приклад такої залежності наводить Національна комісія, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕтаКУ).

«Населення оплачує лише 21,3% фактичних витрат на виробництво, передачу та постачання електричної енергії. У зв’язку з цим роздрібні тарифи на електричну енергію для непобутових споживачів (бізнесу) завищені. У результаті постійно збільшується кінцева ціна на всі їх товари та послуги. Таким чином населення все одно оплачує собівартість електроенергії через ціни товарів», – пояснює регулятор на своєму сайті.

Звісно, населення природно виступає проти підвищення тарифів на комунальні послуги. Платити більше не хоче ніхто. Але, на жаль, ніхто й не розуміє, що цю уявну «економію» сповна з’їдає споживча інфляція.

«У поточному році ми профінансували дефіцит «Нафтогазу» в обсязі 110 мільярдів гривень. У 2015 році ми передбачаємо трикратне скорочення цього показника – до 32 мільярдів гривень. Ця дотація буде скорочена за рахунок підвищення тарифів до ринкових розцінок, – повідомив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк в одному з інтерв’ю.

Стратегічна ж мета уряду – до 2017 році позбутись дефіциту «Нафтогазу» зовсім.

«Фінансове оздоровлення НАК «Нафтогаз України» є ключовою метою програми. Для цього ми вживатимемо рішучих заходів з підвищення тарифів для населення, поліпшення рівня оплати і зниження видатків з метою скорочення дефіциту «Нафтогазу», – йдеться в меморандумі.

 

Які саме і наскільки подорожчають комунальні послуги вже цього року?

Перше рішення стосувалося зростання цін на електроенергію.

26 лютого Нацкомісія (НКРЕКП) підвищила тарифи на електроенергію у п’ять етапів. З них перші два передбачено вже на цей рік – у квітні та вересні. Також буде повністю змінена логіка тарифікації. Зараз діє тарифна сітка в залежності від обсягу споживання.

Для домівок, які не мають електроплит для приготування їжі, «пороги» складають 150 та 800 кВт на місяць. З електроплитами – 250 та 800. Тепер тарифна «сітка» буде для всіх однакова. Мінімальний тариф зможуть платити лише ті, хто споживає не більше 100 кВт.

Наступний поріг буде до 600 кВт. Для деяких споживачів тут криється найбільша небезпека – тих, хто зараз споживає понад 600, але намагається вкластись в норму до 800 кВт на місяць (наприклад, використовують для підігріву води бойлер, або електроприлади для додаткового опалення взимку). Після 600 кВт тариф зросте для них найбільше – одразу в 4,5 разу.

Але є приємна новина й для тих, хто споживає понад норму. Йдеться про двофазні лічильники. Звичайно, вони коштують разів у п’ять-десять дорожче за звичайні, але дають змогу тарифікувати спожиту у нічний час електроенергію зі знижкою у 70%. Регулятор зробив власникам таких лічильників «пільгу» – паралельно з рішення про підвищення тарифів він збільшив цю знижку до 50%. Мабуть, тільки так домогосподарства, де є бойлер чи які використовують активно інші потужні електроприлади, зможуть укластись у нову «сакральну» норму в 600 кВт.

 

Третього березня НКРЕКП підняла також тарифи на газ для населення. У 2014 році вони вже зросли на 60%. Зараз піднімуться в декілька разів, але що найголовніше – повністю зміниться, як й у разі з електроенергією, тарифна «сітка» та принципи тарифікації.

Зараз для приватних домогосподарств, де газ використовують для опалення, тариф залежить від річного обсягу споживання. Якщо за рік виходить менше за 2500 тис куб, то тариф складає 1,089 грн за куб (якщо немає лічильників – 1,197 грн). Якщо до 6000 тис кубометрів на рік – 1,788 (та 1,965) грн, вище – 3,645 (4,011) грн.

Тепер буде діяти одна ціна (незалежно від обсягу споживання) – 7,2 грн за куб. Але в період опалення (півроку з листопада по 30 квітня) перші 200 кубів будуть тарифікуватись по 3,6 грн за одиницю.

Зазвичай приватний будинок взимку використовує 600-700 куб. м. газу щомісяця. Тож головна порада таким домогосподарствам: перехід на твердопаливні котли, які працюють на дровах, наприклад.

Окрім приватних споживачів зросте тариф і для теплокомуненерго – в 2,2 разу до 2934 грн за тис куб. м.

Того ж дня регулятор схвалив рішення про підняття тарифів на опалення в багатоквартирних будинках. Загалом він встановлюється для кожного підприємства в регіонах окремо – й іноді сильно відрізняється. Але середньозважений тариф на тепло для населення зросте на 71,8%, або на 224,5 гривень/Гкал до 537,2 гривень/Гкал (без ПДВ).

«Ми узгодили протягом останніх тижнів усі зміни в тарифах для того, щоб отримати згоду Ради директорів МВФ щодо надання Україні кредитної лінії. Усі наші заходи узгоджені із МВФ та мають на меті лише одне – покращення фінансового положення держмонополії. Таке підвищення тарифів повністю покриє собівартість виробництва теплової енергії», – розповів голова НКРЕКУ Дмитро Вовк.

Офіційного рішення щодо підвищення тарифів на гаряче водопостачання поки що немає, хоча воно не за горами. Ми візьмемо на себе сміливість прорахувати ймовірне зростання. Так, в структурі собівартості підігріву води на прикладі "Київенерго" частка газу – майже 44%. Оскільки тариф для теплокомуненерго зросте в 2,2 разу, то можна розраховувати на те, що найближчим часом гаряча вода подорожчає приблизно на 60% (дані доволі умовні).

 

Що далі? Тарифи зростатимуть

 

У 2016 році тарифи на електроенергію підвищуватимуть в два етапи. На 2017 рік запланований ще один.

Щодо газу та інших складових ЖКГ поки що графіку немає. Проте міністр енергетики Володимир Демчишин порадив українцям вже перейнятися енергозбереженням – почати утеплювати стіни, поміняти котли та встановити лічильники опалення, щоби зменшити суми в платіжках.

«Ми очікуємо, що підвищення тарифів стане причиною того,що населення стане економити та робити усе можливе для того,щоби зменшити обсяги споживання енергоресурсів. Ми вже обговорюємо з потенційними кредиторами надання фінансової допомоги задля проведення заходів із енергозбереження. Також сподіваємося, що ця реформа зрушить з мертвої точки модернізацію ЖКГ. Наразі вже декілька міжнародних фінансових організацій обговорюють можливість надати позики на ці заходи», – розповів Володимир Демчишин, міністр енергетики та вугільної промисловості.

Щодо малозабезпечених, то для них вже розроблено механізм субсидіювання. Другого березня парламент уніс зміни до бюджету, в яких сума дотацій населенню збільшена на 12,5 млрд гривень до 24,4 млрд гривень – саме через різке підвищення тарифів вже в цьому році. Побачимо, як субсидії працюватимуть на практиці, адже вже не раз чиновники говорили, що контроль за їх наданням суттєво посилять. Допомогу від держави отримуватимуть тільки ті, кому вона конче необхідна.

 

Джерело: http://www.pravda.com.ua/cdn/cd1/2015year/tarify/index.htmlСоздан 13 мар 2015