Втеча від дефолту і сигнал для інвесторів

 

Втеча від дефолту і сигнал для інвесторів

Газета по-львівськи.Кредит, який МВФ погодився надати Україні – не панацея від усіх хвороб. Ці гроші – є лише рятівним колом, яке має на меті допомогти фінансовій системі держави не зазнати краху або, інакше кажучи, уникнути дефолту.

 

Станом на 31 січня 2015 року зовнішній борг України становив $30,3 млрд. За словами прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, цього року уряд має виплатити $11 млрд за зовнішніми боргами. Нагадаємо, минулого року Україна виплатила $14 млрд боргу, при цьому від міжнародних позичальників отримала $9 млрд доларів (із них $4,6 млрд – від МВФ).

У грудні поточного року Україна має повернути Росії $3 млрд, які президент Росії Володимир Путін у грудні 2013 року дав тодішньому президентові України Вікторові Януковичу за відмову підписувати угоду про асоціацію із Євросоюзом. Загалом протягом наступних трьох років Україна має погасити боргів на суму у $25 млрд!

Незважаючи на дозвіл Верховної Ради України Мінфінові реструктуризувати борги, грошей, аби їх виплачувати, в держави все одно не було.

За словами голови управління Міжбанківської валютної біржі, фінансового експерта Анатолія Гулея, найбільш критичним у зовнішньому борзі є саме позика від Росії. Економіст наголошує, що Києву не варто очікувати реструктуризації цього боргу, його треба буде погашати вже в грудні цього року.

Золотовалютні резерви України сьогодні становлять $5,6 млрд. За таких умов, виділення Міжнародним валютним фондом $17,5 млрд упродовж наступних чотирьох років – є надзвичайно вчасним порятунком для України.

Перші $5 млрд із цього кредиту мають прибути вже найближчими днями. Ще стільки ж – протягом року.

 

Куди підуть гроші МВФ?

За словами голови Комітету економістів України Андрія Новака, гроші МВФ дає на так звану макроекономічну стабілізацію, яка передбачає два головні напрямки: поповнення золотовалютних резервів НБУ і вирішення бюджетних проблем для обслуговування боргу.

Та частина траншу, яку отримає НБУ для поповнення золотовалютних резервів, має на меті стабілізувати ситуацію у фінансовій системі.

«Це надасть НБУ змогу застосовувати бажаний уплив на валютний ринок для того, щоби заспокоювати паніку, якщо вона й надалі виникатиме, і стабілізувати, якщо потрібно буде, певні коливання валютного курсу», – вважає виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації, економіст Анна Дерев'янко.

 

Сигнал для інвестора

Опитані iPress.ua економісти наголошують, що кредит МВФ дав змогу уникнути Україні дефолту – тобто фактичного банкрутства держави, яка не може своєчасно виплачувати свої борги, виконувати умови договору позики.

«Сьогодні ми маємо інформацію про те, що впродовж наступного тижня отримаємо $5 млрд, які, за словами Яресько, будуть скеровані і поділені між НБУ і Мінфіном. Тобто, скоріше за все, платіжний торговий баланс буде покращено, а це означає, що зовнішні інвестори побачать, що ми відійшли від дефолту на безпечну відстань», – пояснює Анатолій Гулей.

«Без кредиту від МВФ можна було б сміливо очікувати широкомасштабного дефолту, який був би зовсім некерованим. Можливість дефолту була, адже золотовалютних резервів залишилось украй мало, десь приблизно $6 млрд, а це не покриває й місяця нашого імпорту. В нас йдуть серйозні виплати, цього року Україна мусить сплатити приблизно $10 млрд боргів. Таким чином без допомоги МВФ ми не могли б нічого вдіяти», – каже виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко.

 

Розширення програми кредитування залежить від дій влади

Позика у $17,5 може бути розширена до $40 млрд. А саме стільки грошей потребує Україна, заявив цього тижня президент Петро Порошенко.

Експерти стверджують, що все залежить від того, наскільки успішно влада розпорядиться цими коштами.

За словами Анатолія Гулея, загальна сума інвестицій у 2014 році сягнула майже $9 млрд. У тому числі Україна отримала кредит від МВФ у вересні минулого року за програмою stand-by розміром у $4,5 млрд.

«Це свідчить лише про те, що меморандум квітня 2014 року був неефективно виконаний у частині зобов’язань, які Україна брала на себе. А значить і траншів за stand-by, які ми мали отримати у вересні-січні – не було», - розповів економіст.

За його словами, після зміни міністра фінансів було запропоновано нову чотирирічну програму, яка передбачає структурні зміни в економіці України. Адже програма stand-by полягала лише у допомозі Нацбанку, а чинна програма зорієнтована на допомогу і Кабінету Міністрів, і НБУ.

«Якщо українська влада працюватиме так, як останній рік, то ймовірно, що програму фінансування МВФ не буде розширено, а, можливо, навіть призупинять чинну. Якщо ж українська влада продемонструє прогрес, почне здійснювати економічні реформи, а не лише говорити про них, то можна очікувати на розширення програми до $40 млрд, про що говорила голова МВФ, й на більш масштабні фінансові вливання з різних джерел», – каже Андрій Новак.

Утім, за словами Устенка, отримання $40 млрд – не надважливе завдання. Важливішим є залучити в Україну не кредитний ресурс, а інвестиційний.

«Такі кошти приходять лише в ту країну, яка виконала своє «домашнє завдання», а «домашнє завдання» – це покращення інвестиційного клімату. Щоби це сталося необхідне проведення реформ», – стверджує Олег Устенко.

Джерело: http://ipress.uaСоздан 20 мар 2015