У багатьох випускників не приймуть документи!

 

У багатьох випускників не приймуть документи!

Газета по-львівськи 

Специфічна перешкода виникла для випускників шкіл з окупованих територій. У дітей на руках атестати з печаткою …ДНР. Документом це не назвеш, тому шансів на вступ до українських ВНЗ з таким папірцем – жодних. Хоча й у власників українських атестатів у цьому році чимало труднощів під час вступної кампанії.

Мама Лариса і донька Олександра. У вересні 2014-го їм довелося залишити рідний Стаханів – утікали від війни. У Київ приїхали вступати.

«Це не радість, це біль. Біль за своє місто. Мені потрібно було, щоби моя дитина закінчила школу, тому я прийняла таке рішення, саме вивезти її звідти. Атестат ЛНР – нас ця перспектива не дуже приваблювала», – каже Лариса Сорожкіна, мама абітурієнтки.

Контрольно-пропускний пункт Зайцеве – це вузьке горлечко, крізь яке люди з непідконтрольних Україні територій намагаються потрапити «на велику землю». Винятків не роблять ні для кого, крім маленьких дітей та інвалідів. Тому простояти в цій величезній черзі можна і декілька годин, і цілу добу.

Вікторії, можна сказати, пощастило – чекала якихось дві години. І встигла нам розповісти і показати багато цікавого.

«Ось так мій диплом виглядає (диплом ЛНР), атестат про загальну середню освіту», – показує вона папір.

Таких «документів» з печатками псевдо-республік в Україні навіть не розглядають. Їх просто неможливо внести в Єдину державну електронну базу.

«З цим в Україні не можна вступити… – А як же ти будеш? – Не знаю, буду за документами з дев’ятого класу поступати, там українська печатка. Я вже закінчила «бурсу». Тобто наче скінчила усі 11 класів, а доведеться знову починати усе, наче після 9-го.», – розповіла Вікторія Воробйова, абітурієнтка.

Виходить, що Віка просто втратила три роки – навчалася в училищі після 9-го класу. У Харківському будівельно-архітектурному коледжі, куди їде поступати, їй, доведеться отримати повну середню освіту …ще раз.

Владислава – також вступає у цьому році. Їй пощастило: її рідна Костянтинівка, хоч і перебуває лише за декілька кілометрів від зони конфлікту, війни не бачила, і з документами тут у всіх усе гаразд. Влада розповідає, що в їхньому класі є хлопці-переселенці, вони здали українське ЗНО і вступатимуть, маючи на руках легітимні документи. А є й знайомі, що залишилися по той бік лінії розмежування.

«По-перше, не у всіх є змога переїхати, ось, наприклад, наші переселенці, вони перебралися, у них тут або родичі, або ж вони емігрували разом із друзями. У багатьох немає можливості, немає матеріальної спроможності. По-друге, є й такі, що не підтримують всю цю ситуацію і хочуть залишитися на іншій стороні», – зазначила Владислава Мазка, абітурієнтка.

Сама Влада налаштована вступати в медичний. Її мета – інститут імені Богомольця в Києві і не нижче. Батьки – тільки «за». Причому, згодні навіть на контрактне місце. Доньці на навчання збирали довгі роки.

«Думали, зокрема чоловік – у нього були думки колись про машину... але потім вирішили – це буде капіталовкладення в дитину, в її освіту; я вважаю, що це правильно», – зазначила Ольга Мазка, мама Владислави.

Систему ЗНО Ольга вважає справжнім порятунком. Її донька отримала високі бали, а з ними і реальні шанси. Раніше, каже, поступити в медичний навіть на платній основі, простим людям було недоступно – проходили тільки «свої».

З роками система шліфується. Є нововведення і в цій вступній кампанії.

«Максимум 15 заяв, – це 3 університети, точніше, це 5 університетів по 3 спеціальності на кожен», – уточнив міністр освіти Сергій Квіт.

Заяви потрібно подавати із зазначенням пріоритету. Абітурієнт мусить одразу визначитися: який ВНЗ для нього найбажаніший, який – на другому, третьому місці, і так – до п’ятнадцяти. І якщо прохідний бал підходить для вишу, що стоїть під номером 1 – там він і вчиться надалі. Не дотягуєш – спускайся нижче за списком.

У цьому році, до речі, істотно зменшилася кількість ВНЗ. Міністерство позбавило чи призупинило дію ліцензій у майже 70 закладах.

Абітурієнти про дипломи поки що не думають. Більше про прохідний бал, яким він буде? До останнього не знають навіть члени приймальних комісій.

«Якщо ми будемо мати меншу кількість бюджетних місць, то відповідно прохідний бал очікується трохи вищий. Якщо у нас було 25 бюджетних місць, наприклад, там спеціальність «міжнародні відносини» або «краєзнавство», то на сьогодні вже 20. Торік у наш інститут максимальний бал був 660, і у нас був 620-630 на нашій спеціальності», – уточнив Віктор Матвієнко, завідувач кафедри, заступник директора Інституту міжнародних відносин, доктор історичних наук, професор.

Саме сюди, в один із найпрестижніших вишів країни, приїхала вступати Саша. Бали ЗНО у неї високі. З української мови, наприклад, у дівчинки з Донбасу 199 з половиною з 200 можливих.

Документи, до речі, можна було здати через інтернет. Приймають і в електронній, і в паперовій формі до 31 липня.

 

Джерело: http://ukr.segodnya.uaСоздан 24 июл 2015