Опалювальний сезон: чи вистачить Україні вугілля, газу й «пороху»?

 

Опалювальний сезон: чи вистачить Україні вугілля, газу й «пороху»?

Газета по-львівськи 

Уряд звітує про готовність до холодів та обіцяє нові газові угоди, українці не вірять й утеплюються…

Київ переконує: Україна готова до опалювального сезону, враховуючи нинішні запаси газу, вугілля, очікувані кредити на закупівлю блакитного палива та газові угоди з Росією, що їх можуть підписати вже на переговорах 25 вересня. Менш оптимістичну картину бачать експерти: вони говорять або про «мінімальну готовність» до зими, і навіть про ризик зриву опалювального сезону. Ті ж українці, котрі мають змогу, утеплюються та облаштовують альтернативне опалення, не довіряючи владі.

Дмитро, мешканець одного зі сіл у Вишгородському районі Київщини, вирішив не користуватися газовим опаленням, і згромадив у своєму дворі кілька вантажівок дров: частину купив, решта – це сухі колоди, які він самотужки зібрав у лісі. Тепер готовий і до цієї, і до наступної зими, зізнається журналістам.

«Придбав твердопаливний котел, під’єднав його паралельно з газом до системи опалення будинку минулої зими. Цього сезону вирішив відмовитися від газу повністю. Порахував, що за нових тарифів газове опалення мого будинку площею у 120 квадратних метрів обійдеться в 10 тисяч гривень. Для мене це забагато. І з минулого року ми підзбируємо дрова. Нині маємо 40 кубометрів, цього вистачить на дві середні зими. Але кажуть, що ця зима буде доволі теплою»,– розповідає житель Київщини.

Дмитро розповів, що його дім не утеплений. Якщо будівлю обшити пінопластом, то витрати дров зменшилися б, і нинішніх запасів мало б вистачити на кілька років, припускає він.

Тим часом до цієї зими готуються і містяни, яких, за офіційною статистикою, в Україні приблизно дві третини. Вони утеплюють стіни квартир пінопластом, замінюють вікна на більш енергоощадні, а хто не має на це коштів – закривають щілини у вікнах та дверях. Кияни та мешканці столичного регіону, опитані журналістами, утеплюють і вікна, і стіни, й намагаються продублювати основне опалення електричним, а у приватних будинках – твердопаливними котлами.

Гіршою є ситуація в регіонах: місцеві мешканці кажуть, що на якісне утеплення житла в більшості немає коштів. Так, Вікторія, жителька Миколаєва, розповіла, що торік встигла замінити більшість вікон у квартирі на енергоощадні. Завершити утеплення цього року не має змоги. За її спостереженнями, городяни значно менш активно замовляють вікна та утеплення фасадів , ніж торік, – через зменшення власних доходів.

Про російський газ можуть домовитися у перші місяці осені

Підготовку України до зими ускладнює те, що вона від квітня не купує російського газу і загалом має недостатньо коштів на збільшення реверсу газу з ЄС, констатує частина енергетичних експертів, зокрема Юрій Корольчук. Водночас міністр енергетики й вугільної промисловості України Володимир Демчишин заявив, що 25 вересня відбудуться газові переговори, на яких, найімовірніше,тристоронню угоду про умови поставок російського природного газу в Україну підпише український Уряд, Європейський Союз і Росія. Глава Міненерго Росії Олександр Новак підтверджує, що ці переговори плануються. І додає, що ціну на російський газ для України Уряд Росії визначить до кінця місяця. Демчишин неодноразово заявляв, що Україна не купуватиме російського газу дорожче як 250 доларів за 1000 кубометрів.

Напередодні ЄБРР погодився надати Україні позику на закупівлю газу на зиму, обсягом у 300 мільйонів доларів, повідомляють у «Нафтогазі». Директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко пояснив, що за умовами угоди, ці гроші можна буде витратити лише на закупівлю газу з ЄС, а не на придбання російського блакитного палива. Враховуючи європейські ціни, цієї суми мало б вистачити приблизно на 1,2 мільярда кубометрів газу. Однак це не єдиний газовий кредит, щодо якого веде переговори українська сторона.

Водночас керівник «Нафтогазу України» Андрій Коболєв напередодні сповістив про те, що на українському газовому ринку почали працювати два західні трейдери. Що це за компанії, він не вказав, лише зауважив, що працюватимуть «у тандемі». Імпорт газу вони здійснюватимуть «не до нашого кордону, а з наступним розмитненням і перепродажем споживачам всередині країни».

Україні бракує запасів вугілля та газу, щоби забезпечити стабільне опалення та електропостачання в разі холодної зими або «сюрпризів» з трафіком енергоносіїв узимку – повідомлення про це з’являються в українських медіа. Такої думки дотримується і частина енергетичних експертів. Серед них директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев, який пояснив свою позицію нашим журналістам.

«Україна не готова до зими, попри усі заспокійливі заяви керівників галузевого міністерства – не вистачає вугілля та газу. Цифри цих презентацій вводять в оману. Уряд провалив підготовку до зими, міністр і прем’єр перекладають відповідальність одне на одного. Не відповідатиме ніхто. Заяви при зниження нормативної температури і графіки «віялових» відімкнень означають, що навіть зараз ніхто не готується», – обурюється Рябцев.

За словами експерта, українцям варто чекати на «віялові» відімкнення, адже мінімальними є маневрові потужності електроенергетики (енергоблоки, які можна вмикати-вимикати кілька разів упродовж доби, щоби покрити піки споживання). Зниження нормативів із 18 до 16 градусів (у кабінетах Уряду обговорюють і можливість знижувати температуру до 10 градусів тепла), перенесення роботи шкіл із зимових холодів на інші сезони – це готові рішення, які треба лише підписати, доводить Геннадій Рябцев.

Експерт радить подбати про температуру в оселях самим українцям. А саме: утеплити вікна, стіни і двері, зробити все, щоби якнайменше «опалювати вулицю», також варто мати напоготові теплий одяг.

Улітку Кабмін призначив відповідальним за підготовку до опалювального сезону Валерія Вощевського, віце-прем’єра за квотою Радикальної партії, якого парламент звільнив з посади 17 серпня через вихід його політичної сили з коаліції. 

Раніше Вощевський запевняв ЗМІ, що Україна встигає підготувати до зими і теплотраси та котельні, й запаси вугілля та газу. На уточнювальне запитання він зауважив, що Уряд не планує знижувати нормативну температуру в оселях до +16 градусів, як про це повідомляли українські медіа. Про те, що встигають підготувати мережі та котельні, журналістам днями повідомили представники «Київенерго», а також комунальники Одеси, Полтави та інших міст. Проте вони скаржилися на дефіцит коштів, який спровокований, на їхню думку, списанням фінансів з рахунків теплових підприємств на оплату за газ «Нафтогазу».

Запасів вугілля вистачить на місяць, газу – до весни

Між тим, на сайті Міненерго повідомляють, що запаси вугілля на електростанціях та теплоелектроцентралях днями перевищили два мільйони тонн, тобто є істотно більшими, ніж у вересні-жовтні торік. Європейський оператор газових сховищ Eustream повідомив, що 22 вересня держава накопичила понад 15,4 мільярда кубометрів і що за добу запаси зросли на 0,13%. Таким темпом до середини жовтня (коли може початися опалювальний сезон) Україна може накопичити ще близько мільярда кубів. Раніше прем’єр Арсеній Яценюк заявляв, що держава має накопичити 19 мільярдів, а Демчишин улітку пояснював, що Україна чекає осені, щоби за 2-3 місяці швидко заповнити сховища, користуючись імовірним зниженням цін на газ.

Водночас частина експертів, зокрема Михайло Гончар, говорять про те, що наявних об’ємів Україні має вистачити, якщо темпи закачування за місяць до холодів не змінюватимуться.

Наявні запаси газу й вугілля Демчишин вважає достатніми для стабільного опалювального сезону. І уточнює: цифра у 19 мільярдів кубометрів газу потрібна лише за найгіршого сценарію: в разі підтримки транзиту до ЄС за холодної зими та за відсутності російського газу.

«На складах ТЕС і ТЕЦ майже два мільйони тонн вугілля. Це на 250 тисяч тонн більше, ніж ми мали на початок опалювального сезону торік. І ці запаси ростуть приблизно на 20 тисяч тонн за добу. Вугілля на складах і швидкості його накопичення достатньо, щоби пройти опалювальний сезон», – пояснив міністр. 

Зі свого боку, лідер Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець називає оптимальним для України зимовий запас на електростанціях обсягом у п’ять мільйонів тонн.

На уточнююче запитання представників ЗМІ Демчишин повідомив: таких запасів Україні вистачить на місяць, і в разі зимових перебоїв з вугіллям (наприклад, через неможливість вивозити його із зони АТО) Україна матиме місяць, щоби збільшити імпорт «чорного золота» з ПАР, Росії або наростити власний видобуток. Міністр наголошує, що дві третини енергоблоків ТЕС потребують вугілля газової групи, яке видобувається не в зоні АТО, і лише третина працює на антрациті, який завозять із території, котру контролюють проросійські сепаратисти.

Однак місяць тому Демчишин вважав, що запасів вугілля недостатньо, і звинувачував ДТЕК у «саботажі» його постачання. У компанії натомість заявляли, що не встигають вивозити вугілля через брак вагонів, пошкодження колій і завантаженість залізниці.

Водночас і компанія ДТЕК пояснює, що має дозвіл на вивезення вугілля із зони АТО і від Уряду, і від антитерористичного центру. Але визнають, що збільшити об’єм постачання важко через пошкодження частини колій, брак пального і вагонів на непідконтрольній території. Водночас бойовики оголосили, що припиняють вивезення вугілля з підконтрольної їм території, окрім випадків, коли його транспортує ДТЕК. Вони пояснюють це бажанням отримувати за нього вищу ціну, а також вагони і пальне для локомотивів.

Енергетичний експерт Юрій Корольчук два місяці тому прогнозував: якщо Уряд зволікатиме з підготовкою до зими, то восени навіть закупівля вугілля у терористів сприйматиметься як позитивна новина. 

1 листопада 2014 року Україна увійшла в зимовий період, маючи 16 мільярдів кубометрів газу в сховищах, а закінчила опалювальний сезон у квітні, коли залишалося 7 мільярдів газових запасів. Метеорологи й теплоенергетики називали ту зиму надзвичайно теплою. Попри це у першій половині опалювального сезону траплялися «віялові» відімкнення електропостачання, яке енергетики пояснювали дефіцитом вугілля на ТЕС.

В українському Гідрометцентрі прогнозують, що ця осінь буде довгою і теплою, подібною до торішньої, що дасть змогу почати опалювальний сезон на два тижні пізніше, ніж зазвичай. А завідувач відділу кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту Вазіра Мартазінова припускає, що цього року буде теплим і грудень: теплінь чергуватиметься з короткочасними похолоданнями.

 

Джерело: http://www.radiosvoboda.orgСоздан 05 окт 2015