Конфлікт Саакашвілі та Яценюка: прихована загроза летючих склянок

 

Конфлікт Саакашвілі та Яценюка: прихована загроза летючих склянок

Газета по-львівськи 

Багатомісячне протистояння Міхеіла Саакашвілі та Арсенія Яценюка сягнуло апогею просто в адміністрації президента й закінчилося метанням склянок із водою.

 

Засідання Ради реформ стало кульмінацією тривалого конфлікту команди губернатора Одещини Міхеіла Саакашвілі та прем’єра Арсенія Яценюка. Після низки звинувачень на адресу Яценюка – у корупції, неефективності та відсутності реформ – нерви не витримали у глави МВС Арсена Авакова, який спробував облити Саакашвілі водою і прямісінько на очах у президента кинув у нього склянку…

Відео перепалки довго не оприлюднювали, тож блогосфера послуговувалася розповідями свідків, які стверджували, що у відповідь на черговий закид Саакашвілі щодо корупції Яценюка прем’єр та міністр внутрішніх справ запропонували губернаторові Одещини їхати з України, назвавши його «гастролером».

Міхеіла Саакашвілі давно називають одним із претендентів, аби замінити Яценюка у кріслі прем’єра, хоча останнім часом губернатор Одещини сварився як із командою прем’єра, так і з представниками президентської партії.

Після візиту до України Джо Байдена минулого тижня здавалося, що Арсеній Яценюк, попри жорстку критику президентської партії, збереже свій пост, але після чергової ескалації конфлікту Яценюк-Саакашвілі експерти знову говорять про відставку (принаймні когось із них).

 

Непримиренні друзі

Перші публічні сварки Саакашвілі та Яценюка почалися ще наприкінці літа, коли губернатор Одещини вів інформаційну кампанію проти тодішнього керівника Державіаслужби Дениса Антонюка, який колись був менеджером компанії бізнесмена Ігоря Коломойського.

Саакашвілі домагався відставки чиновника і тоді вперше назвав керівництво Уряду лобістами інтересів олігарха. Невдовзі пана Антонюка таки звільнили з посади.

Тоді суперечки з Урядом закінчувались успіхами губернатора Одещини, так сталось і в протистоянні навколо одеської митниці.

У перший місяць роботи Саакашвілі анонсував, що дороги Одеської області відремонтують за рахунок надлишкових прибутків митниці.

Проект-флагман Саакашвілі – розбита дорога Одеса-Рені, якою губернатор мандрував у простій «маршрутці». Її мали відновити до кінця року.

Проте з цим виникли проблеми – за словами Саакашвілі, Уряд підвищив план для місцевої митниці на 20%, що суттєво зменшило перспективу «перевиконання».

На початку вересня пан Саакашвілі в інтерв’ю для «5 каналу» звинуватив пана Яценюка в потуранні олігархам і відсутності реформ. Це були перші і прямі звинуваченні у корупції на адресу Яценюка від Міхеіла Саакашвілі.

Тоді прем’єр-міністр назвав заяви губернатора «емоційними», а невдовзі вимоги Саакашвілі щодо митниці Уряд все ж таки виконав, сварки на якийсь час ущухли.

Хоча вже тоді експерти пов’язували активізацію губернатора Одещини з можливою заміною Арсенія Яценюка – навіть петиція до президента з проханням призначити Саакашвілі керівником Уряду набрала необхідні 25 тисяч підписів.

 

Корупція, газ і Мартиненко

 

Нова хвиля протистояння стала публічною наприкінці листопада. Вся країна обговорювала майбутнє закінчення 11 грудня річного імунітету Уряду і можливу його відставку, а в Одесі розгорівся корупційний скандал навколо Одеського припортового заводу.

Цьому передував випад Арсенія Яценюка в одному з інтерв’ю щодо роботи Саакашвілі в Одесі.

«Якщо Міша був настільки успішним у Грузії, скажіть мені, чому він не може туди повернутися? Щоcь не так з реформами судової системи в Грузії?», – заявив Яценюк в інтерв'ю виданню Politico.

Відповідь Саакашвілі не забарилася.

20 листопада пан Саакашвілі заявив журналістам, що представники Уряду та керівництво ОПЗ «прокручують» схему із закупівлі газу, через яку державне підприємство втратить 93 мільйони доларів.

«ОПЗ закупив газ за давальницькою схемою – через толінг. Це корупційний інтерес. Вони отримають мінімальні гроші за переробку і віддадуть готову продукцію», – заявив пан Саакашвілі.

Він також розповів, що газ продала ОПЗ «австрійська прокладка», яка виникла за кілька днів до укладення угоди щодо блакитного ресурсу, і за якою нібито стоїть соратник Арсенія Яценюка, керівник парламентського комітету з питань енергетичної політики Микола Мартиненко.

При цьому Саакашвілі стверджує, що головний інтерес Мартиненка на підприємстві представляє перший заступник директора ОПЗ – Микола Щурик.

Згодом пан Щурик спростував звинувачення, пообіцявши подати на Саакашвілі до суду.

«Усі звинувачення Саакашвілі проти Одеського припортового заводу – це політико-економічні ігри, спрямовані на зниження привабливості підприємства для великих західних інвесторів і зниження його реальної вартості напередодні приватизації», – заявив Микола Щурик журналістам.

Уряд готує ОПЗ до приватизації, і, на думку Саакашвілі, з підприємства просто вимивають кошти перед продажем.

З іншого боку «корупційну атаку» на Миколу Мартиненка проводив депутат від БПП Сергій Лещенко, який публікує все нові матеріали щодо можливої причетності пана Мартиненка до темних схем при постачанні обладнання з Чехії на українські АЕС.

За його твердженням, справи проти Мартиненка розслідують у Швейцарії.

У фракції БПП в Раді навіть утворилась окрема «антикорупційна група» на чолі з Лещенком, яка критично ставиться до Уряду, а до команди пана Саакашвілі – більш позитивно.

Під таким натиском Микола Мартиненко 30 листопада прийшов на ефір одного з телеканалів й нарешті відповів на звинувачення.

Він спростував свою причетність до корупційних діянь, проте, аби не заважати слідству, погодився скласти депутатський мандат.

«Я приймаю рішення про складання депутатських повноважень і таким чином добровільно відмовляюся від депутатського імунітету», – розповів пан Мартиненко.

Хоч він і обіцяв, що вже 10 грудня Рада позбавить його мандата, цього не сталося...

 

Одеський наступ

За кілька днів до приїзду в Україну віце-президента США Джо Байдена, від якого чекали ясності щодо майбутнього Уряду Арсенія Яценюка, Міхеіл Саакашвілі провів в Одесі цілий антикорупційний форум, який у ЗМІ одразу охрестили «антияценюківським».

Одеський губернатор заявив, що через корупцію та дії Уряду Україна щорічно втрачає понад 5 мільярдів доларів.

«За час цього Уряду офіційно вкрадено лише з держпідприємств 120 мільярдів гривень. Витекло з економіки за цими схемами, як ми порахували, 5 мільярдів доларів. ВВП упав на 20%», – заявив пан Саакашвілі.

Він додав, що «в нормальних країнах за все це відповідає голова Кабміну».

При цьому Саакашвілі знову згадав ОПЗ та газову схему, до якої нібито причетний Микола Мартиненко за «погодженням з Яценюком».

Попри гучність звинувачень, чітких доказів причетності керівника Уряду до корупції, а також наявності цих схем пан Саакашвілі так і не надав.

Частину звинувачень дуже швидко спростували урядовці.

Міхеіл Саакашвілі серед іншого заявив про виведення з «Укрзалізниці» 2,2 мільярдів доларів на рік.

«Загальний оборот «Укрзалізниці» в цьому році складе $2,5-2,6 млрд. Звідки такі цифри у них? Як вони прораховані? Де факти? Я не отримав відповідей на ці запитання», – зреагував на звинувачення міністр інфраструктури Андрій Пивоварський.

Прокурором Одеської області зараз працює заступник Генерального прокурора і соратник губернатора ще з грузинських часів Давід Сакварелідзе.

Він також публічно звинувачував урядову команду в корупції, хоча від прямих звинувачень у бік Арсенія Яценюка утримується.

На закиди у безпідставності своїх звинувачень пан Саакашвілі вчинив просто – 10 грудня приніс матеріали до нещодавно запущеного Національного антикорупційного бюро.

«Прийшов у НАБ з першою справою, нехай почнуть перевірку з мене, але заодно перевірять усіх моїх обвинувачів з команди прем’єра, конкретних депутатів БПП та інших владних груп», – заявив Міхеіл Саакашвілі після виходу з бюро.

Окрім конфлікту з командою прем’єра, у Саакашвілі триває протиборство і з деякими членами президентського БПП. Якщо депутат Сергій Лещенко – на боці Саакашвілі, то з керівником Одеської обласної організації БПП Олексієм Гончаренком у губернатора перепалки тривають ще з місцевих виборів.

 

Летючі склянки

 

Після візиту Байдена до України стало зрозуміло, що Уряд змінювати найближчим часом не будуть.

США подали чіткий сигнал «продовжувати співпрацю» командам Порошенка та Яценюка, і цьому ледве чи міг завадити навіть п’ятничний скандал із «винесенням» Яценюка з-за трибуни Ради і закликами «антикорупційних» членів БПП відправити прем’єра у відставку.

На вихідних президент Петро Порошенко також подав сигнал – відставки Яценюка поки не буде, а просто проведуть заміни в Уряді.

При цьому до кінця року навіть відставок у Кабміні не варто чекати, бо ж головна тема – ухвалення податкової реформи та бюджету, які потрібні для чергового траншу МВФ.

Здавалось, що на цьому фоні конфлікт між Саакашвілі та Яценюком на деякий час відійде на другий план.

Але засідання Ради реформ увечері в понеділок усе змінило – Саакашвілі знову заявив про корупцію за потурання Уряду, а захисники Яценюка не стрималися.

Хоча відео інциденту оприлюднили пізніше, усі учасники засідання одразу розповіли, що після промови Саакашвілі між ним та главою МВС Арсеном Аваковим виникла перепалка, Аваков облив губернатора водою і жбурнув у нього склянку, а разом з Яценюком вони закликали керманича Одещини «забиратись із країни».

«Корупціонерів треба саджати, а не говорити про них місяцями, не надаючи фактів. Чи не Сакварелідзе займається ОПЗ?», – прокоментував інцидент Арсен Аваков.

Він також розповів, що пан Саакашвілі нібито проводить якісь перемовини щодо приватизації ОПЗ з представниками російського «Уралхіму», що той категорично заперечив.

«Я не знаю цього олігарха, не знаю, що таке «Уралхім», і ніколи з цією особою не зустрічався», – заявив Саакашвілі.

Пізніше у пресі з’явилась інформація, що під час суперечки могло йтися про російського бізнесмена і власника «Уралхіму» Дмитра Мазепина.

Речник МВС Артем Шевченко навіть запостив у Facebook відео «зустрічі» Міхеіла Саакашвілі та пана Мазепина, хоча прес-служба «Уралхіму» ще тиждень тому спростувала факт «рандеву».

«Я не покину Україну, і не сподівайтесь», – уже після сварки заявив Саакашвілі на спеціальній прес-конференції, пообіцявши продовжувати боротьбу проти «корупціонерів».

 

Саакашвілі чи Яценюк?

Поки що кадрових наслідків чергового конфлікту Саакашвілі та Яценюка немає. Президент ніяк не коментує інцидент, а його прес-секретар поспішив заявив, що відео публікувати не будуть (хоча потому це зробив начебто сам Аваков. – Ред.).

«Я бачу, що Арсенові Авакову і Михайлові Саакашвілі кортить продемонструвати відео з Нацради реформ. Але такі перепалки у вуличному стилі ганьблять країну», – написав Святослав Цеголко.

Як заявляв нещодавно глава фракції БПП у Верховній Раді Юрій Луценко, звільнити Яценюка депутати можуть, а от призначити йому заміну – голосів не вистачить, а тому про його звільнення поки не йдеться – попереду бюджетна та податкова епопея в парламенті.

Ще один аргумент БПП – відставка Яценюка може стати причиною виходу «Народного фронту» з коаліції і дочасних парламентських виборів, яких у президентській фракції теж не хочуть.

І ознак, що скандал на Раді реформ цю ситуацію змінить, не видно.

Про відставку Міхеіла Саакашвілі також поки не говорять, хоча президент може його звільнити без участі Ради. На відміну від Яценюка і міністрів, яких усуває з посад виключно Верховна Рада.

У парламенті вже давно зареєстрований проект постанови про відставку Арсена Авакова, а щодо всього Уряду підписів так і не зібрали.

Президентові є над чим помислити, розмірковуючи над звільненням Саакашвілі чи Яценюка, адже у прем’єра зараз рейтинг довіри приблизно 2%, а у Саакашвілі та його команди грузинських реформаторів – суттєво вищий.

 

 

Джерело: http://www.bbc.comСоздан 27 дек 2015