Юрій Косюк: «Зона вільної торгівлі з Європою – обман України»

 

Юрій Косюк: «Зона вільної торгівлі з Європою – обман України»

Новини. Газета по-львівськиВласник національного бренду «Наша Ряба» та агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт» – Герой України, мільярдер Юрій Косюк – завжди був найпалкішим прихильником вільної торгівлі з Європою. Але сьогодні, коли зона вільної торгівлі з ЄС нарешті запрацювала, не приховує розчарування. Найбільший виробник курячого м’яса в Україні, який експортує на світові ринки чверть мільйона тонн курятини, називає катастрофічно малими квоти, встановлені Європою для України. «Це все одно, що ви до мене ходите в гості в будь-який зручний для вас час, а я до вас можу прийти лише у певний день, і лише на півгодини, і тільки за попередньою згодою», – так описує бізнесмен торгівлю України з ЄС у рамках ЗВТ.

 

Із 1 січня 2016 року почала діяти Угода про поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі між Україною і Європейським Союзом. Як позначилось відкриття європейських ринків на вашому бізнесі?

– Жодного відкриття ринків не сталося. Знаєте, у колесах є такий механізм, називається ніпель. В один бік пропускає, а в інший – ні. Отака приблизно ситуація зараз у нас з європейськими ринками. Європа каже про Зону вільної торгівлі з Україною, і водночас прописано купу винятків та обмежень для експорту українських товарів. Тому це така собі Зона вільної торгівлі тільки в один бік, лише в напрямку України.

Але ж раніше холдинг не мав змоги постачати продукцію до країн Євросоюзу, довгі роки «Наша Ряба» проривалася на ринки ЄС. Нарешті у 2015 році ви почали експортувати курятину в Європу. І кажете, що для вас нічого не змінилося?

– Нічого. Я думаю, що ми обмануті. Для експорту продовольчих товарів з України встановлено катастрофічно великі обмеження або квотування. Щоб ви розуміли: Україна виробляє 1 мільйон 200 тисяч тонн курячого м’яса на рік. При цьому Європа дала Україні безмитну квоту – 16 тисяч тонн. Ну, плюс до того ще можна ввезти без мита 20 тисяч тонн цілої замороженої курки (яка абсолютно нікому непотрібна). На все, що понад цю квоту – мито у понад 1000 євро за тонну.

Чому квоти виявилися такими мізерними?

– Бо Європа захищає свій ринок! Вони чітко захистили власні інтереси, а Україна програла. Тому я вважаю, що та зона вільної торгівлі, яку дуже сильно пропагують сьогодні, це обман України.

Ви уявіть: один лише наш агрохолдинг «Миронівський хлібопродукт» виробляє 700 тисяч тонн м’яса на рік, експортує 250 тисяч тонн, а Європа дала для всієї України безмитну квоту на 16 тисяч тонн. Яка вільна торгівля, про що ми говоримо?!

Можливо, ці квоти переглядатимуть?

– Ні. Як заявила керівник комітету з питань торгівлі ЄС, у найближчі 5 років навіть питання про це не будуть порушувати.

А російський ринок, наскільки він для вас привабливий?

– Російського ринку в нас уже давно немає. Ще 5-7 років тому стало зрозуміло, що російський ринок буде не наш і буде для нас нецікавий. Адже Росія доволі довго підтримувала своїх виробників, здійснюючи капітальні вкладення через державні субсидії. Вони практично інвестували все виробництво за державний кошт. Сьогодні в них на ринку курятини перевиробництво. За таких умов конкурувати неможливо, і ми пішли з російського ринку ще років зо три тому.

Якщо не Росія і не Європа, то які ринки для вас цікаві?

– Весь світ. Світова торгівля курячим м’ясом – це 12 мільйонів тонн. «Миронівський хлібопродукт» сьогодні експортує 250 тисяч тонн, а буде – півмільйона. Що таке півмільйона в рамках 12 мільйонів тонн світової торгівлі? Це доволі солідна цифра. Відповідно і Європа для нас – аж ніяк не найбільший ринок.

Ви збудували у Вінницькій області новий комплекс з виробництва курячого м’яса. Коли він зводився, казали, що ця найбільша в Україні птахофабрика буде повністю зорієнтована на європейський експорт. Чи вінницькі потужності зараз завантажені повністю?

– Так, у нас усі потужності завантажені повністю. І хоч з Європою не склалося, ми просто відкриваємо для себе інші країни.

Чи ви відчуваєте пожвавлення на українському ринку? Кажуть, що є зростання економіки.

– Якогось зростання економіки не буде, це омана. Я думаю, що економіка цього року йтиме вниз. Ми бачимо настрої бізнесу – з чого бути зростанню? Існує декілька драйверів економіки. Внутрішній споживач може рухати економіку вгору. Але внутрішній споживач стає бідніший, у нього все менше грошей. Другий рушій – зовнішні ринки, але вони які були, такі і є. Третім двигуном можуть бути зарубіжні інвестиції. Але вкладення в Україну найближчим часом не прийдуть.

Ви налаштовані песимістично...

– Відносно песимістично. Це перший рік, коли ми не будемо інвестувати в нове будівництво.

– А чи є у вас плани, як далі налагоджувати співпрацю з Європою?

– Є, і доволі великі. Ми повністю вибрали квоту, яку нам дали – 16 тисяч тонн, але не збираємося на цьому зупинятися. Я вважаю, що Європа грає з нами в нечесну гру, але це гра, і ми шукатимемо у цій грі свої підходи.

Попри їхні загороджувальні заходи, тарифи, квотування ми будемо експортувати в Європу, вони не заховаються за своїм парканом. Ми розуміємо, як це зробити, як туди прийти. І ми будемо це робити, ми вже це робимо.

Якщо не секрет – як?

– Ми не хочемо озвучувати конкретні кроки. Адже наші європейські друзі дуже бояться приходу України – українського аграрного сектору, особливо продовольчого блоку. І вигадують, як цього не допустити. Я переконаний, що той референдум, який зараз придумала Голландія стосовно ратифікаії Угоди про асоціацію України з ЄС, є одним зі способів, яким голландські виробники – як мінімум аграрні – стараються закритися від України. І ми знаємо, хто це робить.

Європа доволі сильно захищається. Європа дуже великий протекціоніст. У них є декілька країн, які надто сильно протекціонують своїх виробників. Але прогрес іде, життя йде, і ми свою нішу знайдемо – навіть попри ті надвисокі мита, які Європа поставила для українських товарів у режимі зони вільної торгівлі.

Попри бар’єри, які виставляє ЄС, захищаючи своїх виробників, ми все одно прийдемо, адже ми ефективніші.

 

Джерело: «Голос Америки»Создан 19 фев 2016