«Яцезаров» зачищає середній клас

 

«Яцезаров» зачищає середній клас

Газета по-львівськи«Був час, коли головним ворогом бізнесу та середнього класу вважали Миколу Азарова.

Екс-прем’єр раз у раз намагався залізти в кишеню й першим, і другим. Арсеній Яценюк завжди поважав Миколу Яновича.

Мабуть, на цій ноті він вирішив використовувати методи засновника податкової.

За даними джерел «Економічної правди», щодо нового 30-відсоткового податку із населення у парламенті йтиметься вже цього тижня.

Відповідний законопроект намагатимуться «продавити» за прискореною процедурою, перед цим проїхавшись по величезних вухах депутатів гаслами в дусі «треба рятувати країну».

Таке спрацювало з минулим парламентом, значно досвідченішим, а з нинішнім, наївно-поривчастим, «прокотить» узагалі без проблем. Якщо так треба для держави й для фронту, колишні активісти Майдану, не замислюючись, натиснуть зелену кнопку.

Мабуть, слід було б відучувати себе від революційних поривів, панове депутати. Такого не дозволяв собі навіть «антиринковий» Азаров.

Пропозиція уряду геть не свіжа. Яценюк вирішив реанімувати поданий до Верховної Ради попереднього скликання законопроект №5079 «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законів».

Акт легенько підчистили, і вже на цьому тижні Кабмін готовий зробити усе, аби його прийняли. Прем’єр, напевно, готує собі промову, з якою увійде в історію...

У Верховній Раді минулого скликання цей законопроект провалився під вивіскою «Проект про податкову реформу». Депутатам, які ще Азарова бачили, було ясно: жодною реформою там і не пахне. От новими податками – так.

В оновленому проекті нічого принципово не змінилося. Знову ж, про якусь податкову реформу в ньому не йдеться. Відбудеться посилення фіскального тиску на легальні підприємства і пересічних громадян.

Легальні підприємства, до прикладу, матимуть новий вид оподаткування комерційної нерухомості. Для них розширять перелік підакцизних товарів, упровадять додаткові акцизи для роздрібних операцій, підвищать ставки акцизів.

Ще Яценюк припускає збільшення повноважень та корупційних спроможностей керівних працівників Державної фіскальної служби.

Підприємства знову зіштовхнуться з безумовним списанням коштів із поточних рахунків на підставі рішення начальника фіскального органу. Останній раз таке «щастя» в Україні спостерігали в 2001 році і скасували зі скандалом.

Для фізосіб держава наготувала інші «подаруночки». Для них упровадять прогресивну шкалу оподаткування доходів – від 15% до 25%, збільшать ставки й ускладнять процедури сплати податку з пасивних доходів. Цікаво, що податку з дивідендів зміни не зачеплять.

По-перше, надто багато членів Кабміну володіють акціями – не ображати ж себе, дорогесеньких.

По-друге, Рінат Ахметов має акції СКМ і ледве чи буде в захваті від необхідності платити державі. Це щодо дружніх зв’язків Яценюка.

Також населення, напевно, зрадіє, коли дізнається про розширення бази оподаткування житлової нерухомості і включення до бази оподаткування нежитлових приміщень. Сталося так, як передбачали скептики.

Спочатку податок на нерухомість «протягнули» загалом, умовляючи населення, що обкладуть ним лише надвеликі приміщення. А тепер поступово розширюють базу оподаткування, і всі українці починають здогадуватися: може, так і було задумано з самісінького початку?

«Родзинкою» для фізосіб, безумовно, стане впровадження щодо них непрямих методів оподаткування доходів. Про це слід розповісти докладніше.

На перший погляд, йдеться про перехід до цивілізованого методу контролю реальних доходів фізосіб – такого, як на Заході. Інспектор прийшов, побачив новий автомобіль і попросив показати квитанції.

Однак диявол ховається в деталях.

По-перше, порядок застосування методу контролю у законі прописувати ніхто не пропонує. Його затвердить Мінфін. Тож чиновники напишуть якраз те, що їм буде треба, й навіть депутати не зможуть зупинити «творчість» фіскалів.

Глава ДФС Ігор Білоус, напевно, світиться від щастя. Адже його не звільнили за хронічні провали, а навпаки – скоро наділять новими можливостями.

Як відбуватиметься процедура перевірки фізособи, абсолютно незрозуміло. А не описано – значить, не заборонено. Значить, можна і додому прийти, і з бінокля підглядати, і прихованою камерою знімати.

У порядку, який затверджується наказом Мінфіну, з’явиться когорта українських хунвейбінів. Вони отримають право з дрючками ломитися в будинки і квартири громадян, запідозрених у недоплаті податків. Потому не згадуйте, що Яценюк хотів «нагодувати» країну.

Що ж до податківців, є ще низка неприємних моментів. Право призначати перевірки фізосіб-непідприємців отримають начальники контролюючих органів. Це можуть бути чиновники будь-якого рівня – від нинішнього глави ДФС до фіскальних феодалів на місцях.

Приводів для призначення такої перевірки у них буде більш ніж достатньо. Цитую законопроект.

«Контролюючий орган має право призначити та провести документальну позапланову перевірку з використанням методу контролю за витратами та доходами, у разі наявності однієї з обставин:

392.2.1. У власності платника податків перебувають активи, за якими платник податків не має документального підтвердження джерел походження коштів або майна, використаних для придбання таких активів.

392.2.2. Платником податків здійснені витрати, за якими платник податків не має документального підтвердження джерел походження активів, використаних для здійснення таких витрат.

392.2.3. Контролюючим органом виявлено факт недостовірності даних, повідомлених платником податків, щодо джерел походження коштів, майна або інших активів.

392.2.4. Наявність у платника податків незадекларованих активів, доходів.

392.2.5. Наявність у контролюючого органу інформації, отриманої у встановленому законодавством порядку, щодо перевищення суми понесених витрат у зв’язку з придбанням активів платником податків – фізичною особою у звітному періоді, над сумою доходів, отриманих таким платником податку у цьому ж звітному періоді, в розмірі, що перевищує розмір сорока мінімальних зарплат, встановлених законом на 1 січня звітного року».

Тобто замість перекривання «відкатів» за відшкодування ПДВ податківці будуть розкуркулювати громадян і підприємства.

Головна небезпека призначення такої перевірки – вибірковість. Начальник фіскального органу може її призначити, а може й не призначати. Процедуру в законопроекті не передбачено, тож вона буде прерогативою Кабміну.

Презумпцію невинуватості в державі скасовують. Причому повністю. Податківець може не лише призначити перевірку фізособи. За її результатами він сам може прийняти рішення, не обтяжуючи себе зверненням до суду.

Акт надає чиновнику право вимагати заплатити в бюджет 30% від перевищення витрат над доходами. Суму фіскал визначатиме також сам за допомогою своїх експертів. Платник податків лише має право доводити в суді, що оцінка помилкова. Це називається презумпція винуватості.

Описане свідчить про кілька речей.

1. Керівні співробітники фіскальних органів стають повноправними власниками співгромадян.

2. Будь-яку опозицію, наприклад, негативні висловлювання про роботу органів ДФС або конкретних посадових осіб за допомогою запропонованого ноу-хау можуть обрубувати при корені. «Критикуєш? Покажи, звідки в тебе телевізор».

3. Усі публічні діячі або значущі бізнесмени потрапляють в серйозну залежність від фіскалів. До речі, бізнес депутатів не є недоторканним, на відміну від самих депутатів.

Ми маємо справу зі створенням авторитарної вертикалі влади, побудованої на основі особистої думки працівника фіскального органу. Щось подібне було в СРСР і називалося Надзвичайної комісією, яка переросла в НКВД.

Які шанси у населення? Не великі. Для впровадження непрямих методів оподаткування пропонують провести одноразове добровільно-примусове декларування активів платників податків.

Для тих, хто цього не зробить, активи порахують умовно: на рівні 200 тис. грн, або 12 тис. дол. У 2015 році ця сума може опуститися нижче за 10 тис. дол.

Здавалося б – чому не задекларувати? Адже все нажите непосильною працею до моменту добровільно-примусового декларування оподатковувати не планують. На це питання є кілька відповідей.

Нещодавно держава запропонувала своїм громадянам задекларувати наявну в їх власності житлову нерухомість. Вона клятвено запевнила, що обкладатиме податком на нерухомість тільки житлову площу й лише ту, що понад установлений неоподатковуваний мінімум. Багато хто повірив.

Однак саме у законопроекті, який розглядають, запропоновано змінити порядок оподаткування нерухомості. Обкладати з першого квадратного метра й не житлову, а загальну площу. Навіть не лише житлову, а й нежитлову.

Це чудовий урок для занадто довірливих громадян. Хто повірить, що із задекларованим раніше нажитим майном не трапиться те саме?

Хто гарантує, що завтра черговий «яцезаров» не захоче зняти 0,1% з вартості активів? Наприклад, для допомоги дітям-сиротам. Причому, знову-таки, на вибірково-індивідуальній основі. Чи ви маєте щось проти сиріт?

До того ж, де гарантія, що дані з інформаційних баз не спливуть на «Петрівці», а післязавтра до людини не прийдуть «люстратори» з дрючками?

Нарешті, Яценюк і його геніальні радники передбачили таку норму: гроші у понад 200 тис. грн, задекларовані при одноразовому декларуванні, фізособи мусять унести на рахунки українських банків.

Це за умов, коли щотижня в кілька фінустанов уводять тимчасову адміністрацію, а повернення суми у понад 200 тис. грн не гарантує Фонд гарантування вкладів фізосіб? Це експропріація, продрозкладка, вилучення чи конфіскація? Будь-який із цих термінів невичерпний.

Це називається «Яценюк запросив себе на персональний Майдан». Перша ж група людей, яка втратить гроші в результаті дії цієї норми, має покатати прем’єра в сміттєвому баку.

Мимоволі виникає питання: чому ж удар Яценюка націлений саме на середній клас? Адже навколо стільки корупційних схем – вистачає їх заткнути, і бюджет автоматично наповниться на потрібну суму.

Ні, у олігархів та інших серйозних бізнесменів всі активи давно мають кіпрську або віргінську прописку. У політиків, окрім змоги отримати офшорну прописку для своїх активів, є ще й політичний дах, а середній клас буде знищено повністю й остаточно.

Тож якщо хтось шукав приводу влаштувати третій Майдан, цей шанс з’явився. На плакатах з ім’ям Януковича пора підтерти всі літери, крім першої.

 

Джерело: https://www.epravda.com.ua

 Создан 13 дек 2014